Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Przysusze uczcili 202 rocznicę urodzin słynnego kompozytora i etnografa

Antoni Sokołowski
Autorki filmu Ewa Rozwadowska (z lewej) i Joanna Fido opowiedziały w muzeum w Przysusze, jak powstawał film.
Autorki filmu Ewa Rozwadowska (z lewej) i Joanna Fido opowiedziały w muzeum w Przysusze, jak powstawał film. Ewa SławińskA-Dahlig
Muzeum biograficzne Oskara Kolberga w Przysusze zaznaczyło 202 rocznicę urodzin etnografa i kompozytora uroczystą premierą filmu dokumentalnego „Oskar Kolberg - życie i pasja”.

Premiera w muzeum

Film w reżyserii Joanny Fido i Ewy Rozwadowskiej został zaprezentowany w piątek w Przysusze, w Muzeum imienia Oskara Kolberga. Placówka jest oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej.

Premiera odbyła się w obecności licznego grona osób. Przybyli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Instytutu imienia Oskara Kolberga w Poznaniu, Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, muzeów, instytucji kultury oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

O powstaniu filmu mówiły jego autorki: Ewa Rozwadowska, która jest scenarzystką i współreżyserką, oraz Joanna Fido - druga współreżyserka i producentka całego obrazu dokumentalnego.

Film został podzielony na dwie części. W jednej części przedstawiona została działalność Oskara Kolberga. Z drugiej części dowiadujemy się o wpływie etnografa i kompozytora na życie muzyczne Polski. Są w tym także podkreślone związki Kolbegra z Fryderykiem Chopinem, z którym dobrze się znał i pisał do niego. Sam Kolberg też komponował, o czym wspominają w filmie przedstawiciele jego rodziny, potomkowie badacza polskiej muzyki.

Korzenie w Przysusze

Henryk Oskar Kolberg urodził się w Przysusze 22 lutego 1814 roku. Ojciec Oskara, Juliusz Kolberg w 1809 roku podjął pracę zarządcy zakładów hutniczych w dobrach przysuskich.

W okresie pobytu Kolbergów (1809-1818) Przysucha, prywatne miasto w powiecie opoczyńskim, była własnością rodu Dembińskich. Pierwotny układ urbanistyczny miasta jest zachowany do dzisiaj, pomimo późniejszej przebudowy systemu dróg i rozwoju osady. Nie przetrwał jednak budynek przy ulicy Krakowskiej, w którym Kolbergowie mieszkali.

22 lutego 1814 roku na świat przyszedł Oskar Henryk. W archiwum parafii przysuskiego kościoła św. Jana Nepomucena zachowały się księgi z wpisami o urodzinach i chrzcie Oskara Kolberga. Obecnie archiwalia są zdeponowane i eksponowane w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Kilkuletni okres dzieciństwa Oskara Kolberga, spędzony w Przysusze, nie był jedynym jego pobytem w tej miejscowości. Rodzina wyjeżdżając do Warszawy pozostawiła w miasteczku grono zaprzyjaźnionych osób, z którymi po wielu latach nadal utrzymywano kontakty towarzyskie i korespondencję.

Podczas częstych wypraw etnograficznych w Radomskie, Kolberg odwiedzał Przysuchę i okoliczne miejscowości. W okolicach Przysuchy pozyskał obszerny materiał etnograficzny, zgromadził znaczną liczbę zapisów pieśni i obrzędów weselnych, które opublikował w czasopismach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przysucha.naszemiasto.pl Nasze Miasto