Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Kolberga w Przysusze premiera filmu „Oskar Kolberg – życie i pasja”

Barbara Koś
Na premierę filmu zapraszają dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek i kierownik Muzeum Kolberga w Przysusze, Katarzyna Markiewicz.
Na premierę filmu zapraszają dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek i kierownik Muzeum Kolberga w Przysusze, Katarzyna Markiewicz. Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej, zapraszają w piątek, 19 lutego, na - premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Oskar Kolberg – życie i pasja”.

Premiera filmu odbędzie się w dniu poprzedzającym 202. rocznicę urodzin Oskara Kolberga - 19 lutego, o godzinie 130, w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Film autorstwa Joanny Fido i Ewy Rozwadowskiej to dokument biograficzny o życiu znanego etnografa i muzyka, Oskara Kolberga. O biografii badacza polskiego folkloru XIX wieku mówią współcześni etnografowie, muzykolodzy i muzycy. Wśród nich Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski i Witek Broda. Artyści opowiadają historię życia i pasji Kolberga, ale też grają i śpiewają zapisane przez niego pieśni.

Właśnie muzyka, od klasycznej przez jazzową i etno, jest istotnym elementem filmu. Po dwustu latach od urodzin Kolberga wiele osób wciąż emocjonuje się i inspiruje spuścizną etnografa. Współcześni wertują jego tomy z tysiącami pieśni ludowych dawnej Rzeczypospolitej. Wykorzystują twórczo do własnych kompozycji, etnodesignu i badają ścisłość przekazów etnograficznych.

Czasem te reinterpretacje zaskakują – kolbergowskie "Hula gąski" śpiewają w Senegalu i na dworze cesarza Japonii. „Pieśni ludu polskiego” służą nie tylko tradycyjnym wykonawcom, ale także twórcom warszawskiego kabaretu.

Film pokazuje tło społeczne i polityczne Polski pod zaborami, miejsca i przyjaciół, z którymi był związany badacz prowadzący wędrowniczy żywot. Dodatkowo, w filmie wyeksponowany jest wątek przyjaźni rodziny Kolberga z Fryderykiem Chopinem oraz elitami intelektualnymi Warszawy XIX wieku.

Film został zrealizowany przez FIDO FILM w koprodukcji z Fundacją MUZART, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wspomagania Wsi.
Twórcy filmu współpracowali przy jego realizacji m.in. z Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze i Instytutem im. Oskara Kolberga w Poznaniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przysucha.naszemiasto.pl Nasze Miasto